Régóta kerestem már valami funkciót az ARM-es számítógépeimnek (RPi 2 és BPI-M3). Azon túl hogy eljátszadozik az ember rajtuk, telepít rá operációs rendszereket, akkor jó egy gép ha funkciója van. Kicsik, olcsók, zajtalanok csak épp relatíve nem túl erősek. Főleg a BPI-M3 okozott fejtörést. Volt DNS-szerver (BIND, PowerDNS) volt portal (mysql/postgresql (plugin)+wordpress illetve postgresql+liferay) és más szerverfunkciókat is kipróbáltam rajta. Tökéletes jó volt rájuk, de úgy alakult hogy ezek a funkciók átkerültek más gépekre. Végül az ún. „Okos otthon” (smart home) területet kapták meg üzemeltetési funkcióra (végülis alapvetően erre találták ki őket – célirányosan 1-1 feladat végrehajtására). Erre teljesen ideálisak. Eszközfelügyelet, vezérlés. Erőforrásuk elegendő. Így került a képbe a Home Assistant és az OpenHAB – míg végül maradt a Home Assistant. Jelenleg céljaimra jóformán tökéletes lenne – egyetlen problémám eddig vele eddig, hogy docker image-ben fut ami nem tartalmazza az ldap client-et így nem tudok ldap usert hozzárendelni, mert hiába adod meg a connection stringet nem lát ki az LDAP szerveremre. (maga az alap operációs rendszer (armbian) az igen, domainbe is van csak a docker image nem.)
Karácsony előtt Black Friday-kor megleptem magam egy DENON DRA-800H rádióerősítővel. Minden amit 2020-ban akarhatsz – kismillió bemenet és csatorna, internetet rádió, mindent is tud, TE vagy a szűk keresztmetszet nem az erősítő – csak épp nincs rajta vezérlésre kivezetve egy óra (vagy legalábbis nem találtam meg még doksik és google után sem), ilyen jellegű dolgokra a DENON N10/N11-et árulják. Én meg ugyan a végtelenségig szarrágó vagyok de nem hülye, a kettő közül az erősítőt vettem.
Márciusban elkészült a beépített szekrényem, átrendeztem a lakást a rádiós ébresztőóra (egy valamikori ajándékba kapott recsegő AM/FM rádió és egy digitális óra olcsó szerelemgyereke) ment a pincébe.
Adva volt tehát a probléma amit magamnak okoztam, oldjuk meg. (Felhozni a rádiós ébresztőórát a pincéből, rám nézve megalázó 🙂 és más okból sem jöhetett szóba, a mobiltelefon és minden más meg olyan snasz.) Itt jött a képbe az „okos otthon” a Home Assistant. Erősítő már belső hálózatba kötve static ip-vel. BPI-M3-ra Home Assistant telepítés, belső hálózatba berak, reboot, után a Home Assistant jelez hogy új eszközöket talált többek között az erősítőt ahogy kell. Regisztráltam ahogy kell.

Az erősítő és a felügyelet innentől kezdve tehát már látják egymást a hálózaton, az erősítő a Home Assistant-on keresztül kezelhető… Alapból ez csak be- és kikapcsolást illetve egy állapotkijelzést (mit megy épp az erősítőn) és hangerőszabályozást jelent. Ha tehát a felügyelettel időzítetten be- és ki tudod kapcsoltatni az erősítőt van egy rádiós ébresztőórád. Keressünk plugin-t.
Keresgélés után végülis ennél a plugin-nél kötöttem ki. Egyszerű, nem túl szofisztikált DE a célre tökéletesen alkalmas. A repository-t meg kell adni majd a plugin-t letölteni, aktíválni.
Simple Scheduler
Annyit igért hogy az eszközöket be- és ki kapcsolja általad megadott időpontokban. És láss csodát megtette.
A plugin-ban megadsz 1) egy elnevezést 2) egy vagy több eszközt 3) egy bekapcsolási időpontot és napot. (Fontos hogy 0-val kell kezdődnie a délelőtt 0-9 közötti óráknak illetve a 0-9 között perceknek tehát a 8 órát azt 08:00 formában kell rögzíteni.) 4) kikapcsolási időpontot (Formája megegyezik a bekapcsolási időpontéval.) Elérhetővé teszed és elmented. Ennyi. Nem bonyolult és működik.


Most már van rádiós ébresztőórám 🙂